Koncerty v ČR ČR Praha Brno Plzeň Olomouc Ostrava

Aki Rissanen + Florian Weber
pro. 3

Aki Rissanen + Florian Weber

Čajkovského 12, Praha

Vstupenky

Prodej vstupenek byl ukončen

Informace o akci

Aki Rissanen, narozený v roce 1980 ve finském Kuopiu, je pianistou a skladatelem, který se v posledních letech také proslavil na mezinárodní jazzové scéně, zejména jako leader vlastního tria. Přestože se původně vzdělával v oblasti klasické hudby, vždy měl srdce pro improvizaci a jazz. Svá studia zahájil klasickým klavírem na Kuopio Conservatory, Finsko; Pak se vzdělával v oboru jazzové hudby na Helsinské polytechnické škole Stadia; jazzové a improvizované hudby na Conservatoire National Superieur de Musique v Paříži. Poté absolvoval soukromé lekce v New Yorku a Kolíně nad Rýnem, a jazzový klavír a kompozice na jazzovém oddělení Sibelius Academy ve Finsku, kde získal magisterský titul.
Jeho debutové album Amorandom s Aki Rissanen Trio bylo kritikou oceněno po celém světě a získal díky němu reputaci na evropské scéně. Album získalo ocenění doma i v zahraničí v prestižních novinách jako Guardian a jazzových časopisech, jako je Jazzwise. Hlavní finské noviny Helsingin Sanomat vybraly album jako „Nejlepší jazzové album roku“. Nahrávka také získala finskou Grammy, cenu Emma za nejlepší jazzové album v roce 2016.
Kromě svých ocenení v sólové klavírní soutěži na Montreux Jazz Festivalu a La Defense ve Francii je Rissanen nejznámější díky svým dílům se saxofonistou Daveem Liebmanem na německé Ozella Music s trumpetistou Verneri Pohjolou na British Edition Records a na ACT v Německu.
Rissanen sdílel jeviště mimo jiné s jazzovým orchestrem UMO, finským rozhlasovým symfonickým orchestrem, symfonickým orchestrem Lahti, Dave Liebmanem, Rickem Margitzem, Randy Breckerem, Stenem Sandellem, Timem Hagansem, Emilem Strandbergem a Robertem Ikizem. Vystupoval ve většině evropských zemí, USA, Japonsku, Číně a severní Africe.
Jeho poslední album vyšlo vloni pod názvem Art In Motion.

Florian Weber 
Florian Weber - německý pianista a skladatel moderního jazzu, se narodil roku 1977 v Detmoldu. Matka je operní zpěvačka a otec hudební pedagog. Hrát na klavír začal ve 4 letech a než ukončil povinnou školní docházku, hrál v klasických i jazzových skupinách, vyhrával soutěže a jako sólista jezdil koncertovat s filharmonickými orchestry. V roce 1999 získal stipendium na Berklee College Boston. Poté studoval v Německu u Johna Taylora a v USA u Joanne Brackeena a Paula Bleye, Richieho Beiracha a Lee Konitze.
Od roku 2001 získává jednu cenu za druhou: Steinway & Sons Prize na Montreaux Jazz festivalu v soutěži sólového piana, Gotrian Steinweg Prize of Weimar, 1.cenu na Jazz Competition Monaco a German critics award, Echo Jazz Prize za nejlepšího instrumentalistu roku 2013 a 2014 WDR Jazz Prize za jazzovou improvizaci. 
Vystupoval a nahrával s Eddy Hendersonem a Lee Konitzem, Patem Methenym, Ralphem Alessim, Lionelem Louekem, Danem Weissem, Thomasem Morganem, Markusem Stockhausenem, Thomaszem Stankem, Albertem Mangelsdorffem a Bennym Baileym. Weber se stal prvním německým pianistou, který nahrával živě ve Village Vanguard.
Weberovo Trio Minsarah dostalo cenu od German Record Critics za jejich první CD. K triu se v roce 2006 připojil Lee Konitz, a tak vznikl New Quartet. Objeli USA a natočili první společné CD Deep Lee v brooklynském Systems Two Studiu. V roce 2010 nahráli a o rok později vydali Lee Konitz New Quartet – Live at the Village Vanguard u Enja Records. CD dostalo cenu Choc de l´Annee francouzského magazínu Jazzman. Téměř současně, spolu s Lionelem Louekem, Thomasem Morganem a Danem Weissem, založil Weber skupinu Biosphere. V roce 2012 jim vyšlo CD se stejným názvem u Enja Records.
Se svými skupinami jezdil Weber na turné, byl v Americe, v Evropě, Asii, Jižní Americe a Japonsku a navštívil nejvýznamnější festivaly a pódia jako Paris JVC festival, Berlin Jazzfestival, Jazz Festival Montreal, Kennedy Center NY atd. Vystupuje s mnoha filharmoniemi jako sólista, hraje Mozarta, Ravela, Gershwina a Piazollu, ale i soudobé skladatele. V roce 2015 byl znovu na turné s Lee Konitzem v Evropě a USA. 
Působí střídavě v Kolíně nad Rýnem a v New Yorku, kde je součástí nesmírně živé kulturní scény velkoměsta. Jeho hlavním projektem zůstává Biosphere.

Interpreti