Koncerty v ČR ČR Praha Brno Plzeň Olomouc Ostrava

HlasKontrabas Oktet
bře. 6

HlasKontrabas Oktet

Karlovo náměstí 1/23, Praha

Vstupenky

Prodej vstupenek byl ukončen

Informace o akci

HlasKontraBas Oktet provede posluchače magickou „krajinou hlasů“ a pokřtí desku 6. března ve Velkém sále pražské Novoměstské radnice. Koncertní křest alba Hlasokrajiny proběhne v rámci série Jazz Meets World.

Žádná jinou takovou kapelu na planetě není – tvoří ji čtyři zpěvačky a čtyři kontrabasisté. Projekt HlasKontraBas se může chlubit opravdu jedinečným soundem a strhující tvorbou, spojující hravost, tajemno i melancholii. Od mimořádného vystoupení 6. března 2024 ve Velkém sále pražské Novoměstské radnice, kde ansámbl pokřtí album Hlasokrajiny a představí hosty z Islandu, mohou účastníci očekávat nečekané.

Obsazení není jedinou neobvyklostí HlasKontraBas Okteta, které se svobodně pohybuje nad žánrovými políčky soudobé „vážné“ hudby, jazzu, kvalitního popu i folkloru z nejrůznějších koutů světa. Zdaleka totiž nepatří k běžné praxi, aby si ansámbl objednal repertoár u skladatelů z Islandu, Norska a Izraele. A aby kolekci nových kompozic odletěl připravit a premiérovat na Island.

„Psát pro kapelu s takhle potrhlým obsazením je vážně výzva,“ shodli se osobnosti jako islandský skladatel Pétur Ben (vlastním jménem Pétur Þór Benediktsson, mj. autor filmové a divadelní hudby, psal aranžmá např. pro Nicka Cavea a jeho soundtrack k provedení hry Woyzeck v londýnském Barbican Center), norský skladatel Nils Økland (houslista vydávající u ECM) či izraelský jazzový basista Adam Ben Ezra (známý i z koncertů v Česku). Ačkoliv se pod skladby podepsala velmi pestrá společnost, do které patří ještě norský jazzman Mats Eilertsen, islandská zpěvačka a skladatelka Ragnheiður „Ragga“ Gröndal, Beata Hlavenková, Petr Wajsar i dva zakládající členové skupiny HlasKontraBas Ridina Ahmedová a Petr Tichý, drží program výstižně nazvaný Hlasokrajiny dobře pohromadě. Právě díky osobité interpretaci a fascinujícímu, zvukomalebnému „basovému i hlasovému krajinářství“.

„HlasKontraBas Oktet disponuje neuvěřitelnou bohatostí nezvyklých harmonických možností a zvukových barev. Samozřejmě s tím, že kontrabasy se dají využívat i jako perkusivní nástroje a zpěvačky zvládají nejen nelehké, interesantně vypsané krkolomné čtyřhlasy, ale také škálu extrémních hlasových technik. Celý koncert byl přitom zábavný už střídáním žánrů a nálad,“ napsal Uni magazín o české premiéře „islandského“ cyklu, jež proběhla v rámci královéhradeckého festivalu Jazz Goes To Town.

Nyní je pásmo skladeb připraveno k vydání a pražský koncertní křest alba nabídne další mimořádný zážitek. K sestavě HlasKontraBas se totiž nejen jako kmotři CD, ale také jako zpívající hosté připojí oba islandští autoři. Ragga Gröndal, jež má kořeny ve folkloru i popu a kterou na Islandu v roce 2006 vyhlásili zpěvačkou roku a zároveň se tehdy stala i komerčně nejúspěšnější domácí interpretkou. A Pétur Ben, vedle zmíněné dráhy skladatele soudobé a scénické hudby také producent a písničkář se záběrem od folku po rock a metal.

Projekt HlasKontraBas založili Ridina Ahmedová a Petr Tichý původně jako duo. Přesněji duo využívající při aranžování a vrstvení stop zvukové smyčky, vytvářené v reálném čase pomocí looperů. Ještě jako duo právem získali nominaci na cenu Anděl za eponymní album z roku 2016. V roce 2019 však zakladatele napadlo rozšířit sestavu o další tři zpěvačky a tři kontrabasy, kterými by nahradili všechny zvukové stopy z looperů. Se všemi výhodami „lidského faktoru“ – živostí, tvárností a volností komunikace. A také se znásobenou energií. Do ansámblu poté dostaly pozvánku fenomenální zpěvačky Alice Bauer, Mirka Novak a Markéta Zdeňková a s nimi nastoupili virtuózní kontrabasisté Tomáš Liška, Ondřej Štajnochr a Ondřej Komárek.

Vystupující: Ridina Ahmedová, Alice Bauer, Mirka Novak, Markéta Zdeňková – zpěv, Petr Tichý, Tomáš Liška, Ondřej Štajnochr, Ondřej Komárek – kontrabas, hosté: Pétur Ben, Ragga Gröndal – zpěv

Interpreti