Koncerty v ČR ČR Praha Brno Plzeň Olomouc Ostrava

Marta Sanchez + Nikolas Anadolis
lis. 30

Marta Sanchez + Nikolas Anadolis

Táborská 32, Praha

Vstupenky

Prodej vstupenek byl ukončen

Informace o akci

Klavírista a skladatelka Marta Sánchez se narodila a vyrůstala v Madridu ve Španělsku. Aktivně pracuje na scéně současné kreativní hudby nejen v New Yorku, ale i po celém světě. Díky své inovativní a originální hudbě si získala přízeň mezinárodního publika i uznání odborné kritiky. 
Po ukončení klasického studia na konzervatoři získala akademické vzdělání v oblasti jazzu a soudobé hudby na School of Music Populart a získala grant od A.I.E.
Kombinace prvků rockové, popové, jazzové, klasické a experimentální hudby jsou typické pro hru této pianistky. Hraje melodie rytmicky složité, ale silně melodické. Je to hudba, která vypráví příběhy, s integrací lidových prvků s harmonickou sofistikovaností a spontánností jazzu. Marta Sánchez představuje v roce 2019 své nové album „El Rayo de Luz“ , kterým navazuje na kritikou uznávané CD „Partenika“ a „Danza Imposible“.
Album „Danza Imposible“ získalo 4 hvězdy od Downbeat, vynikající recenze v The New York Times a vystupovalo na playlistu NYT. CD „Partenika“ bylo vybráno mezi 10 nejlepších CD roku 2015. Asociace jazzových novinářů, DownBeat a All Music také zahrnula tuto nahrávku mezi své nejlepší jazzové nahrávky roku. 
"Je to zářivá, impulzivní hudba, s náznaky elegantní španělské lidové písně, skvělého jazzu z 50. let a romantického moderního jazzu z 90. let. “- The New York Times
Jako leader v současné době pracuje Marta se svým kvintetem v New Yorku s respektovanými saxofonisty Chrisem Cheekem a Romanem Filiu; s kapelou Room Tales, s níž vystupuje zpěvačka Sara Serpa, a s Quartet Open Can, jehož členy jsou Ralph Alessi, Michael Formanek a Mark Ferber. Podílí se na mnoha dalších hudebních projektech, jako performerka nebo studiová muzikantka v USA a v zahraničí.

Nikolas Anadolis se narodil v roce 1991 v Soluni v Řecku. Na klavír improvizoval od svých 4 let, o rok později začal se studiem hry na klasický klavír a v jedenácti se stal studentem konzervatoře v Soluni. Od roku 2001 se rozhodl pro studium jazzového piana. Absolvoval master classes s mnoha známými hudebníky. V roce 2004 získal první cenu v řecko-kyperské klavírní soutěži „Filon“. V r. 2008 získal „prezidentské stipendium“ na Berklee College of Music v Bostonu, kde studoval 4 roky jazzové piano. Na této škole, v roce 2009, byl jedním z pěti vítězů soutěže kompozice a interpretace. Skládá skladby pro sólové piano, duo se saxofonem, klavírní trio a dechové a smyčcové soubory i velkou kapelu. Vystupoval v legendárním jazzovém klubu Blue Note v New Yorku, před vystoupením klavíristy Michela Camila; na Rabat Jazz Festivalu v Maroku, na Evropském jazzovém festivalu v Athénách v Řecku a nedávno na známém „Enjoy Jazz“ festivalu v Německu a na festivalu v irském Dublinu. V říjnu 2010 vyhrál první cenu v prestižní celosvětové soutěži jazzového piana MARTIAL SOLAL, která se koná každé čtyři roky v Paříži. V současné době Nikolas studuje obor jazz performance u Freda Hersche a Jerryho Bergonzi.
„Technicky brilantní Anadolis se vrhá do skutečné extáze rytmů a harmonií. Posluchač nikdy neví, kam ho cesta povede: kolosální zvuk, téměř dramatické pasáže se střídají s jemně vyrytými zvukovými kaskádami, chorálové zvukové prostory plynou do tanečních rytmů. Jeden hudební nápad sleduje další. Někdy klavírista pracuje se silnými kontrasty, ale často vytváří fascinující přechody, ve kterých jsou motivy a rytmy vpleteny do sebe. Vedle blues lze také slyšet romantiku. Ano, mnoho improvizací zní jako volná fantazie z pera Brahmse nebo Liszta. Hranice mezi žánry neexistují. “-Die Rheinland Pfalz, listopad 2013

Interpreti