Koncerty v ČR ČR Praha Brno Plzeň Olomouc Ostrava

My Czech Songbook: Tomáš Kačo
čen. 17

My Czech Songbook: Tomáš Kačo

Kopeckého sady 59/13, Plzeň

Vstupenky

Informace o akci

Tomáš Kačo vystoupí v Měšťanské besedě 17. června 2024 od 19:00.

Hudbu Tomáše Kača označují kritici za žánr „sui generis“ – natolik je jeho způsob propojení klasické, jazzové a tradiční romské hudby originální. Jeho cesta od rozladěného pianina za klaviaturu koncertního Steinwaye v newyorské Carnegie Hall má rysy amerického snu. Je za ní ale, kromě potřebné trochy štěstí, zejména píle, pracovitost, zvídavost a odvaha.

Tomáš Kačo komponuje i aranžuje hudbu pro sbory a orchestry, ale věnuje se i filmové hudbě. Je vyzdvihována jeho schopnost pohlížet na zavedená témata nově, často je označován jako „The opener“.

Tomáš Kačo začal hrát na klavír v pěti letech, učil se ovšem zcela intuitivně a k notám, stupnicím a technice se dostal ve dvanácti letech v hudebce. Následovala studia na Janáčkově konzervatoři v Ostravě pod vedením profesora Pavla Motlocha, jehož Tomáš Kačo považuje i za svého osobního mentora. K jeho stěžejním učitelům na pražské AMU patřil především profesor Ivo Kahánek. Peněžní výhru v soutěži mladých skladatelů pak „utratil“ za svou americkou šanci – za přijímací zkoušky na bostonskou hudební školu v Berklee. Díky otevřenému prostředí jedné z nejlepších světových škol soudobé hudby mohl začít vnímat svůj romský původ jako zajímavou odlišnost a přednost, což se promítlo i do programu jeho recitálu v Carnegie Hall ve Weill Recital Hall v únoru 2018. V programu s podtitulem Gypsy Soul představil vlastní skladby a úpravy děl Johanna Sebastiana Bacha a Fryderyka Chopina, tedy hudbu, která není ani romská, ani česká, ani klasická, ani jazzová a v níž si „každý z posluchačů najde svůj příběh“.

Tomáš Kačo odehrál řadu recitálů v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Belgii, Izraeli, Kennedyho Centru ve Washingtonu či Metropolis Performing Arts Centre v Chicagu. Má za sebou dlouhodobou spolupráci s Idou Kelarovou (album Romská balada, 2010), spolupracuje s řadou českých symfonických orchestrů. Byť je jeho cílem primárně hudba sama o sobě, věří, že může přispět i k hledání společné cesty majority a minority a stát se příkladem pro ostatní romské děti. Své debutové album My Home, na kterém hostuje několikanásobný držitel ceny Grammy John Patitucci, Ondřej Gregor Brzobohatý, Kühnův dětský sbor, ale i Kačova mladší sestra Veronika, vydal Tomáš symbolicky 28. října 2018. Následovala série pěti singlů postupně vydávaných v prosinci 2020, symbolicky v termínech rušených koncertů během pandemie. Hraje si v nich s tradičními českými koledami, ale vzdává též hold Ludwigu van Beethovenovi v kompozici For Ludwig, yours Elise.

Na objednávku České filharmonie v roce 2021 zkomponoval pro červnový závěrečný Open Air koncert 125. sezony variace na téma nejznámějších českých operních árií s příznačným názvem Fantasy Open Air. Živě jej přenášela ČT ze zámku Sychrov. Speciálně pro slavnostní večer při příležitosti převzetí předsednictví ČR v Radě EU napsal na objednávku Úřadu vlády skladbu příznačně nazvanou Stronger than Yesterday. Ta zazněla premiérově v provedení PKF – Prague Philharmonia v pražském Rudolfinu v přímém přenosu ČT v červenci 2022 a následně v bruselském BOZAR.

Interpreti