Koncerty v ČR ČR Praha Brno Plzeň Olomouc Ostrava

Tomáš Sýkora + Jean Philippe Koch
pro. 11

Tomáš Sýkora + Jean Philippe Koch

Táborská 32, Praha

Vstupenky

Prodej vstupenek byl ukončen

Informace o akci

Tomáš Sýkora český skladatel, pianista, pedagog, producent, aranžér. Absolvoval Konzervatoř a VOŠ Jaroslava Ježka v Praze a Hudební Akademii Muzických Umění v Praze
Jako skladatel, pianista a kapelník založil a vedl autorské projekty, mj. jazz quintet Nedaba, wrgha POWU orchestra, s nimiž pravidelně koncertoval v ČR.
Jako skladatel se Tomáš zaměřuje hlavně na kompozici z oblasti soudobé vážné hudby a jazzu. Jeho skladby uvedly např. orchestry Olomoucká filharmonie a Plzeňská filharmonie, soubory Pražské dechové kvinteto, Smyčcové kvarteto Pavla Bořkovce, nebo sólisté Karel Dohnal, Jan Keller, Ilya Blackwedge a Zdeňka M. Košnarová, Ilya Blackwedge. Zkomponoval také hudbu k několika divadelním inscenacím a dokumentárním filmům. Za skladbu A Song about Šoša obdržel cenu OSA Nejlepší jazzová skladba roku 2013. Tomáš je aktivním členem skladatelské skupiny Prague 6, která se vytvořila kolem souboru Concept Art Orchestra, jenž vede skladatelka a trumpetistka Štěpánka Balcarová. V roce 2015 tato skupina natočila cd Concept Art Orchestra and Prague 6, které obsahuje autorské skladby pro big band od každého člena skupiny. Tato deska získala českou žánrovou cenu Anděl v kategorii Jazz and Blues. V prosinci 2018 vydala formace CD originálních vánočních skladeb Vánoce dospělých, které bylo nominováno na cenu Anděl 2018 v kategorii Jazz. Jako aranžér pravidelně spolupracuje s FOK.
Rok 2017 byl pro Tomáše ve znamení dvou projektů. Zpracoval kompletní orchestraci nejzásadnějšího díla předního českého jazzového skladatele Karla Růžičky Celebration Jazz Mass, a vydal své autorské sólo klavírní CD Songs and Old Forms, ve kterém se vrátil k českým kořenům a kde propojil vážnou hudbu a jazz. Na podzim 2018 založil komorní Tomáš Sýkora Trio s jasným posláním - hrát svou autorskou hudbu, jíž se vrací ke svým jazzovým idolům. Nechybí ale ani inspirace současnými jmény. Důraz klade na výraznou melodii, propracovaný zvuk, promyšlenou výstavbu hudební formy a barvu jednotlivých kompozic.

Jean Philippe Koch 
Jean Philippe Koch začal s hrou na klavír v pěti letech. Studium hudby zahájil na Lucemburské konzervatoři, pak pokračoval na Musikhochschule v Saarbrückenu a dále absolvoval magisterský studijní program na Královské konzervatoři v Liège, kde získal nejvyšší ocenění. Na Berklee College of Music v Bostonu a na University Codras World Music a Dance Center v Rotterdamu vystudoval jazzové piano.
Při hře na klavír uplatňuje nové přístupy. Navštěvoval mistrovské kurzy u pianistů jako je L. Boulet, PL Aimard, K. Stott, D. Protopopescu, C. Fontlupt, J. Longrée-Poumay, T. Duis, S. Demay a další. V roce 2014 se stal učitelem hry na klavír na Lucemburské konzervatoři.
Jean-Philippe se velmi zajímá také o improvizaci a kompozici, a to při sólovém hraní nebo jako člen skupiny. S jazzovou kapelou Dock In Absolute, kterou tvoří Michel Meis a David Kintziger, cestuje po celém světě a prezentuje svou hudbu po Evropě, ale i v Číně a Japonsku. Přístup k jazzu jim dovoluje posunout hranice a zkoumat potenciál nového zvuku. Se sdílenou láskou k jazzu kombinují různé styly klasické a rockové s vizuálním uměním a spoluvytvářejí svůj jedinečný jazzový styl. V roce 2012 nahráli album u Label CAM Jazz.
Koch má na kontě čtyři CD, poslední pod značkou EtCetera, se svým otcem, Philippem a svou sestrou Laurence - Koch Trio. Trio hrálo mimo jiné s Berlínskou a Lucemburskou filharmonií, na Christophori Salonu v Berlíně, v Pařížském Goethe Institutu, London Conway Hall, Dublinu, Madridu Conde Duque.
Jean-Philippe Koch byl oceněn zlatou medailí na soutěži mladých sólistů UGDA v Lucemburku. Ve stejném roce získal Cenu SACEM, cenu EMCY a cenu za nejlepší kompozici pro klavír na mezinárodní soutěži Artistes en Herbe.

Interpreti