Koncerty v ČR ČR Praha Brno Plzeň Olomouc Ostrava

Zemlinského kvarteto & Felix Klieser
čen. 16

Zemlinského kvarteto & Felix Klieser

Mariánské náměstí 1, Praha

Vstupenky

Prodej vstupenek byl ukončen

Informace o akci

Ve středu 16. 6. 2021 od 19:30 proběhne mimořádný koncert Zemlinského kvarteta a Felixe Kliesera, ze série „4plus 2021“.

V roce 2021, jehož úvod byl ještě stále poznamenán koronavirovou pandemií, naplánovalo Zemlinského kvarteto kompletní provedení smyčcových kvartetů A. Dvořáka u příležitosti 180. výročí jeho narození. První dva koncerty se ovšem nemohly uskutečnit za přítomnosti publika, a tak Zemlinského kvarteto ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze přichází s mimořádným koncertem, kterým by chtělo poděkovat všem svým posluchačům za jejich trpělivost a velkou podporu během pandemie.

Na koncertě návštěvníci uslyší dvě díla A. Dvořáka pro smyčcové kvarteto. Krátká věta Andante appassionato byla původně částí smyčcového kvartetu a moll op. 12, ovšem při jeho přepracovávání autor tuto část vypustil; věta se tak uvádí samostatně. Tato věta původně nebyla součástí programu série 4plus, a tak tedy bude „kompletní“ provedení Dvořákových děl ještě o něco kompletnější… Naopak smyčcový kvartet č. 1 A dur op. 2 součástí programu byl, a to hned na prvním koncertě vysílaném online 20. ledna 2021. Jelikož se jedná o nejlepší z raných Dvořákových děl, rozhodlo se Zemlinského kvarteto uvést jej ještě jednou naživo.

Druhá část koncertu je věnována nečekanému, ale o to vzácnějšímu hostu – německému hornistovi Felixi Klieserovi. Životní cesta tohoto umělce jej do Prahy zavedla již v lednu 2020, kdy účinkoval ve 3. ročníku série 4plus. Jeho spolupráce se Zemlinského kvartetem se neustále rozšiřuje, a tak Felix přijal pozvání ke spolupráci na tomto koncertě. V jeho programu zazní skladby, které bude soubor s Felixem natáčet na nové CD. Vedle hornového koncertu J. Haydna a nových úprav čtyř Mozartových árií pro lesní roh a smyčcové kvarteto zazní i známý kvintet pro lesní roh a smyčce, ve kterém již podruhé v krátké době bude publikum moci ocenit umění hry na violu primária Zemlinského kvarteta Františka Součka.

Vystupující:

  • Felix Klieser – lesní roh
  • Zemlinského kvarteto: František Souček – housle, viola; Petr Střížek – housle; Petr Holman – viola; Vladimír Fortin – violoncello

Program:

  • J. Haydn: Koncert pro lesní roh a smyčcové kvarteto č. 2 D dur
  • A. Dvořák: Smyčcový kvartet č. 1 A dur op. 2
  • W. A. Mozart: Čtyři árie pro lesní roh a smyčcové kvarteto
  • A. Dvořák: Andante appassionato a moll
  • W. A. Mozart: Kvintet pro lesní roh, housle, dvě violy a violoncello Esdur

Interpreti